Konto bankowe fundacji

Proces rejestracji fundacji jest dość długi i wymaga dopełnienia wielu obowiązków. Procedurę założenia fundacji przedstawiliśmy w tym wpisie.

Po zakończeniu procesu rejestracji fundacja musi założyć konto bankowe. Jest ono potrzebne do zgłoszenia danych uzupełniających do Urzędu Skarbowego oraz do samego funkcjonowania, aby mogła otrzymywać przelewy, dotacje i darowizny.

Konto bankowe można założyć w dowolnym banku. Do założenia konta potrzebne są: statut fundacji, wypis z KRS, numer NIP, numer REGON, dokument tożsamości osoby zawierającej umowę w imieniu organizacji. Warto przeanalizować wiele ofert, aby uniknąć nerwów.  Na co zwrócić uwagę?

1. Opłaty – jakie są koszty prowadzenia rachunku, za otwarcie dodatkowego konta (subkonto), za przelewy krajowe i zagraniczne, przelewy urzędowe np. ZUS, US , uzyskanie historii rachunku, wielokrotnie powtarzalne operacje.
2. Bankomaty – wysokość opłat za wypłaty, dostępność bankomatów w mieście, możliwość wypłaty w innych bankomatach sieci.
3. Usługa online – czy strona bankowości online ma przejrzysty interfejs, czy działa poprawnie oraz czy bank ma swoją aplikacje bankową.
4. Przelewy – w jaki sposób są zatwierdzane przelewy, czy kody generują jakieś koszty.
5. Kredytowanie – czy możliwy jest kredyt w koncie i jego koszt, kredyt bankowy płynnościowy i jego koszt.
6. Komunikacja z bankiem – w jaki sposób można się komunikować w razie pytań – telefonicznie, przez aplikacje; czy zostanie przydzielony opiekun konta z którym można np. się spotkać.