Przeszkody napotykane podczas zakładania fundacji

Przepisy dotyczące rejestracji fundacji oraz późniejszego prowadzenia i rozliczania tego podmiotu są mało precyzyjne, dlatego wypełnienie dokumentów i wniosków nie jest ani proste, ani szybkie.

Składanie wniosków wymaga uzupełniania ich kilkoma lub nawet kilkunastoma innymi formularzami, pozwalającymi na uzupełnienie składu zarządu. Im więcej osób w zarządzie, tym więcej druków będzie potrzebne do skompletowania wniosku.

W przypadku zgłaszania działalności gospodarczej potrzebny jest KRS-WM, do którego załączone muszą zostać protokoły z zebrania założycielskiego lub uchwały fundatora, statutu stowarzyszenia, oświadczeń zarządu i wiele innych dokumentów.

Kolejną przeszkodą, a może bardziej problemem są terminy. Teoretycznie sąd ma 7 dni na odpowiedź w sprawie złożonego wniosku, w praktyce jednak bardzo często zdarza się, że wnioski są odsyłane do poprawki kilka razy, a więc proces rejestracji przeciąga się do miesięcy, a nawet roku.

Dla osób nie zajmujących się działalnością pozarządową rejestracja fundacji może wiązać się ze sporymi trudnościami. Warto więc zdać się na profesjonalną obsługę i skorzystać z pomocy przy zakładaniu fundacji.