Skąd fundacja bierze pieniądze?

Fundacja jak każda inna forma prowadzenia działalności potrzebuje funduszy, aby móc się sprawnie rozwijać i przede wszystkim realizować swoje cele statutowe. Mimo, iż kwestia „fundusze dla fundacji” kojarzy się najczęściej z różnego rodzaju zbiórkami oraz darowiznami, należy wiedzieć iż możliwości pozyskania funduszy dla fundacji jest znacznie więcej.

Skąd fundacja bierze pieniądze

Przeczytaj również: Władze fundacji – kto może być w zarządzie?

Zatem – skąd fundacja bierze pieniądze?

1. Zbiórki pieniędzy online

Żyjemy w czasach, kiedy prawie każda dziedzina naszego życia przynajmniej częściowo przenosi się do Internetu. Nie inaczej jest w kwestii prowadzenia fundacji, ponieważ Internet daje szerokie pole manewru w temacie zakładania zbiórek online. Mogą one dotyczyć nie tylko konkretnych projektów i inwestycji, ale również poszczególnych podopiecznych. Na obecną chwilę można śmiało napisać, iż zbiórki internetowe stanowią podstawową metodę pozyskiwania środków finansowych przez fundację.

2. Przekazanie 1% podatku

Ten sposób pozyskiwania funduszy jest równie powszechny. Każda osoba fizyczna rozliczająca się z Urzędem Skarbowym ma możliwość przekazania 1% swojego podatku dochodowego. Co ważne – w tym celu została wydzielona specjalna sekcja w deklaracji PIT, w której można wskazać podmiot, na który będą przeznaczone środki pieniężne.

3. Własna działalność gospodarcza

W świetle prawa każda fundacja ma możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej, która służyć ma do realizacji celów statutowych. Istotne jednak jest to, aby nie stała się ona działalnością dominującą ponad działalność statutową. Fundacja ma możliwość przekazywania środków pozyskanych z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz prowadzonych działań.

4. Pozyskanie dotacji

W wielu przypadkach realizowanie projektów fundacji możliwe jest wyłącznie dzięki pieniądzom pozyskanym z tytułu dotacji, które mogą pochodzić zarówno ze środków prywatnych, jak i publicznych.

5. Znalezienie sponsorów

To nic innego, jak sponsoring, który polega na tym, iż sponsor przekazuje środki finansowe na rzecz danego podmiotu. Ta czynność działa obustronnie, ponieważ w zamian za przekazane środki finansowe, sponsor otrzymuje reklamę swojej firmy, co automatycznie ma wpływ na jego większą rozpoznawalność wśród potencjalnych klientów.

6. Organizacja wydarzeń charytatywnych

Legalnie działające fundacje mają możliwość pozyskania funduszy poprzez organizację różnego rodzaju charytatywnych wydarzeń jak np. koncerty, spotkania literackie, turnieje sportowe itp. Wówczas pieniądze pozyskane w ramach sprzedaży biletów, bądź organizowanych loterii, mogą zasilić konto fundacji.

Jak sami Państwo widzą – sposobów na pozyskanie środków dla fundacji jest wiele. Najważniejsze jednak jest to, aby wszelkie podejmowane kroki były zgodne z prawem.

________________________________________________________________________________________________

Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy nie tylko doradzą w kwestii finansowania fundacji, ale również w procesie jej zakładania!

 

×
Zamów rozmowę

Rejestracja fundacji od 3800zł netto
Usługa rejestracji fundacji wyceniana jest indywidualnie po zapoznaniu się z oczekiwaniami Klienta oraz posiadaną dokumentacją.
Zamów rozmowę